25.11-16.12.2018r. I grupa
Strona główna              Pierwsza grupa uczestników realizujących program POWER powróciła pod koniec roku z 3-tygodniowych staży zorganizowanych w Lizbonie. Grupa liczyła 24 uczniów - 12 techników budowlanych i 12 techników pojazdów samochodowych. Opiekunami grupy byli Magdalena Nowicka i Sławomir Meus. Technicy budowlani swoje codzienne staże odbywali na budowach prowadzonych przez firmę TEXCOAT. Technicy pojazdów samochodowych staże odbywali w nowoczesnych serwisach samochodowych: BMW, SMART, FORD.
              Partner portugalski - Casa da Educacao, oprócz bardzo dobrego zorganizowania miejsc pracy, zakwaterowania i wyżywienia, przygotował bardzo szeroki program kulturalno-wypoczynkowy.
W związku z tym uczniowie mogli zobaczyć najpiękniejsze miejsca Lizbony m. in.: klasztor Belem, zamek Św. Jorga, Oceanarium, Oriente, Alfamę, Most 25 kwietnia, Pomnik Chrystusa Króla, Muzeum powozów, jedną z najstarszych portugalskich winiarni i wybrzeże po obu stronach Tagu.

  Miła atmosfera, słońce, otwartość ze strony Portugalczyków, nawiązane przyjaźnie, sprawiły, że pobyt w Lizbonie na zawsze pozostanie we wspomnieniach.

Tak grupa spędzała czas wolny ....więcej tutaj >>>>
Dokumenty
Realizacja
Strona szkoły
 
 
 
 
  OCEANARIUM

         Oceanarium w Lizbonie to największe oceanarium w Europie. W siedmiu milionach litrów słonej wody znajduje się ponad 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Oceanarium odwiedziło już ponad 10 milionów ludzi. Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Całą ekspozycję w Oceanarium w Lizbonie można zobaczyć w około 2 godziny, jednak na obserwowanie podwodnego świata można przeznaczyć nawet cały dzień.
        Wystawa zwierząt morskich podzielona jest na cztery mniejsze akwaria, w których znajduje się fauna i flora Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy. W głównym, największym zbiorniku znajdują się różne gatunki zwierząt żyjących w oceanach, są to m. in. rekiny, tuńczyki oraz wargaczowate. Jest to zbiornik z różnorodnymi zwierzętami żyjącymi w wodach całego świata. Można tu także z bliska przyjrzeć się jak wygląda życie na refie koralowej. W Oceanarium w Lizbonie żyją nie tyko ryby i rekiny, ale także pingwiny, olbrzymie żółwie, wydry i ptaki żyjące na wybrzeżach morskich.
         Szyby oceanarium są tak skonstruowane, że zwiedzający mają wrażenie, że spacerują po morskim dnie. Ściany głównego akwenu wykonane są z 30 cm akrylu.
Ocenário de Lisboa zostało otwarte z okazji odbywających się w Lizbonie w 1998 roku międzynarodowych targów Expo. Projektantem budynku jest Peter Chermayeff.
         Oceanarium wybudowane zostało także do celów naukowych i edukacyjnych. Można tutaj oglądać na przykład jak wylęgają się małe rekiny. Są także specjalne sale, gdzie z bliska można przyjrzeć się stadiom rozwoju morskich stworzeń i poznać ich budowę.
Każdego roku milion osób odwiedza Oceanarium w Lizbonie, dzięki temu stało się najpopularniejszą atrakcją w Portugalii. Misją Ocenário jest promować wiedzę o oceanach, edukować odwiedzających o konieczności chronienia środowiska.
• Podczas wizyty w Oceanarium należy mieć wyłączony telefon.
• W budynkach Oceanarium nie wolno palić, jeść ani wnosić ze sobą jedzenia.
• Nie wolno robić zdjęć przy użyciu lampy błyskowej.
• Wybierając się do Oceanarium warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, gdyż zwiedzane są również strefy zimnych oceanów.

Jak dotrzeć do Oceanarium w Lizbonie?

Oceanarium znajduje się w Parku Narodów i najprościej jest dojechać tu metrem. Należy wysiąść na stacji Oriente (czerwona linia metra). Po wyjściu z metra (przy centrum handlowego Vasco da Gama) naeży kierować się w stronę rzeki, a później w prawo (na wschód). Podążając promenadą nad Tagiem, po około 20 minutach spaceru dotrzemy do Oceanarium.

Godziny otwarcia:

Zima: od 10h00 do 18h00 (cały tydzień)
Lato: od 10h00 do 19h00 (cały tydzień)

Cennik:
do 3 lat: 0€;
od 4 do 12 lat: 9€;
od 13 do 64 lat: 13€;
od 65 lat: 9€

adres: Esplanda D.Carlos I (Parque das Nações)
telefon: +351 218 917 002
www: www.oceanario.pt
 

Film_1

Film_2

staże mechaników samochodowych